O ŻYCIU I JEGO ZAUŁKACH

Bliskość, Godność, Intymność, Radość, Nieobecni, Wstyd – seria “Bliskie Wsparcie”

 Seria wyjątkowych książek wydawnictwa Charaktery

Autorami tej liczącej 12 tomów serii są współcześni polscy psychoterapeuci oraz psychologowie-praktycy.

Każdy potrzebował, potrzebuje lub będzie potrzebował wsparcia. Czasami konieczna jest długa, trudna terapia, częściej jednak wystarczy obecność kogoś godnego zaufania. Jednak wspierać również trzeba umieć. Ktoś się tego nauczył, ktoś ma za sobą setki godzin rozmów o ludzkich problemach. Korzystajmy! Właśnie temu służy „Bliskie Wsparcie” 

Autorzy tych książek zajmują się problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień: trudnymi emocjami, budowaniem relacji, komunikacją z otoczeniem i sobą samym, poczuciem własnej wartości i godności. Każda z pozycji tworzących “Bliskie Wsparcie” dostarczy nie tylko wiedzy o przyczynach problemów, ale też – a może przede wszystkim – praktycznych wskazań i porad, co zrobić, żeby ich uniknąć, albo jak sobie z nimi radzić, kiedy już się pojawią.

Autorzy proponują szereg ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie albo w gronie zaufanych osób. Pomogą one lepiej zrozumieć zarówno samych siebie, jak i to, co dzieje się wokół. Każdy z tomów dołączany jest do kolejnych numerów miesięcznika „Charaktery”.

 

                     “Radość”, A. K. Srebrni, wyd. Charaktery

“Radość. Co możemy zrobić, aby mieć dobre relacje ze sobą i światem”

Anna i Krzysztof Srebrni

 Po co szukać miłości? Po co zakładać rodzinę, mieć dzieci, budować dom, zmieniać pracę, dbać o przyjaźnie, uczyć się nowych umiejętności, podróżować, zarabiać pieniądze…? Po co to wszystko robić?

Każdy z nas da nieco inną odpowiedź, inaczej rozłoży akcenty, ale wszystkie odpowiedzi pewnie będą się sprowadzały do jednego: żeby czuć radość. Anna i Krzysztof Srebrni pomagają odnaleźć radość, najprostszy życiowy kompas w naszych codziennych poszukiwaniach. Jeśli coś, co robimy, sprawia nam radość – właśnie tę zwykłą niedocenianą radość, to warto iść za wskazówkami takiego kompasu. „Nie uśmiecha mi się to” – mówimy czując obawy i chcąc tego uniknąć. Czujemy, że to nie jest „nasze”, ale cóż z tego, skoro ulegamy wpływom otoczenia, obowiązku, mody?

To, co daje nam radość, karmi nasze wewnętrzne dziecko, przynosi spełnienie, satysfakcję i przybliża nas do prostoty i naturalności.

Nieobecni”, M. i P. Fijewscy, wyd. Charaktery

“Nieobecni. Jak powrócić do doświadczania swojego życia”

Maria Król-Fijewska, Piotr Fijewski

 Życie pędzi coraz szybciej, wciągając nas w nurt obowiązków, zadań, niekończącej się listy spraw do załatwienia. Na pierwszym miejscu stawiamy pracę i nie zauważamy, że powoli wykrada czas, utrudnia odpoczynek, osłabia relacje z bliskimi, uniemożliwia skupienie się i obdarzenie uwagą rzeczy nadających naszemu życiu głębszego sensu.

Maria i Piotr Fijewscy, znakomici terapeuci, zastanawiają się, jak życiu współczesnego człowieka przywrócić smak i autentyczność. Ich zdaniem powinniśmy otworzyć się na pełne doświadczanie rzeczywistości, które obejmie nie tylko kontemplację piękna codzienności, ale przede wszystkim wybór decydujących o naszym postępowaniu wartości oraz dostrzeżenie i docenienie obecności bliskich nam osób.

 

“Godność”, K. Jedliński, wyd. Charaktery

“Godność. Jak ją chronić bez upokarzania innych”

Krzysztof Jedliński

 Gdybyśmy zapytali ludzi na ulicy, czy mają poczucie swojej godności, zapewne większość odpowiedziałaby twierdząco. Ilu jednak potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie, czym ta godność jest?

Czym zatem ona jest? Czym różni się godność od szacunku lub honoru? Czy ma jakieś szczególne cechy? A jeśli tak, to jakie? Dlaczego w niektórych trudnych sytuacjach po prostu wiemy, że nic nie odbierze nam godności, a w innych, znacznie prostszych, czujemy się poniżeni?

Prosta, ale mądra i logiczna narracja powoduje, że spoglądamy na godność z nowych, wcześniej nie dostrzeganych perspektyw.  Zauważamy kruchość godności. Staje się też dla nas jasne, jak wiele sami możemy zrobić, żeby ją wzmocnić, odzyskać, zbudować.

 

“Intymność” A. Golan i A. Depko, wyd. Charaktery

“Intymność. Co robić i czego nie robić, żeby być razem i cieszyć się sobą”

Anna Golan, Andrzej Depko

Intymnie – czyli sekretnie, poufnie, blisko. Marzymy o intymności, bo oznacza bliskość, zaufanie i nadzieję, że “wreszcie” ktoś nas rozumie, a może i kocha.

Wyobrażamy sobie te chwile na wszystkie możliwe sposoby. Często niestety widzimy więcej niż jest w rzeczywistości, Nadinterpretacja, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie jest cechą kobiet i dotyczy każdego przedstawiciela gatunku homo sapiens.

Wszystkie plany i pragnienia spełniają się, jesteśmy najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Ale bywa też – i to, niestety, coraz częściej – że na planach się kończy. Ewentualnie zaczyna brakować energii, aby je urzeczywistnić. Wtedy intymność znika. Nie mamy siły na podtrzymywanie jej, odsuwamy się, popadamy w rutynę.

Czy można odzyskać ten świat tylko dla dwojga? Czy można odbudować intymność? Zdecydowanie tak! Seksuolodzy Anna Golan i Andrzej Depko dowodzą, że z bliskości i z seksu warto czerpać radość bez względu na wiek i długość trwania związku. Tak, potrzeba do tego trochę wysiłku, chęci do współpracy, a przede wszystkim wzajemnego zaufania. Efekt może zaskoczyć, bo dzięki intymności sił nam przybywa, chce się żyć, jest więcej uśmiechu na co dzień, mniej gderania. Zaczynamy cieszyć się sobą nawzajem.

“Bliskość” B. i M. de Barbaro, wyd. Charaktery

“Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem”

Bogdan i Maria de Barbaro oraz Natalia de Barbaro, Jakub de Barbaro i Szymon Modelski

Niełatwo jest zrozumieć, czym naprawdę jest bliskość z drugim człowiekiem. I niełatwo jest naprawdę być z nim blisko. Potrzeba do tego wzajemnego zaufania, zrozumienia, umiejętności ustępowania, ale i stawiania na swoim. Nie ma prawdziwej bliskości bez obustronnego szacunku, wzajemnego słuchania. A do tego dochodzi jeszcze bagaż różnorakich przekazów, wyniesionych z rodzin i grup, nabytych przekonań, własnych przemyśleń i refleksji.

Maria i Bogdan de Barbaro – znakomici psychoterapeuci rodzinni – jak mało kto potrafią wskazać drogę wśród tych wszystkich zawiłości. Nie dają gotowych recept czy cudownych zaklęć. Bliskości nie osiągniemy dotknięciem różdżki psychoterapeuty, czy mocą cudownych tabletek. Nie jest seksem, mówieniem o wszystkim i bez końca, dzieleniem włosa na czworo, czy ekshibicjonistycznymi zwierzeniami. Jednak wg autorów niemal każdy z nas jest zdolny do bliskości. Trzeba tylko pojąć czym ona jest i odważyć się ją zbudować.

 

“Wstyd”, A. Dodziuk, wyd. Charaktery

“Wstyd. Jak lepiej go rozumieć i nie pozwolić, żeby zatruwał nam życie”

Anna Dodziuk

Chyba wszyscy czegoś się wstydziliśmy albo wstydzimy: słów, rzeczy, gestów. Rzeczy wykonanych i tych, których nie zrobiliśmy. 

 Na ogół wstyd mobilizuje do lepszych zachowań. Pamiętamy o nim i staramy się zrobić, co w naszej mocy, żeby nie wrócił.

Bywa jednak, że wstyd dominuje w życiu. Zamykamy się w sobie, stronimy od ludzi, nie potrafimy normalnie funkcjonować. Jest jak ściana o którą ciągle rozwalamy głowę. Taki wstyd niszczy nie tylko nas, ale też tych, na których nam zależy.

Anna Dodziuk wszechstronnie opisuje, czym jest wstyd. Pisze o jego dobrej i złej twarzy, wyjaśnia przyczyny powstawania, pokazuje wpływ na różne aspekty życia. Co jednak szczególnie istotne, daje szereg ćwiczeń, które pomogą uświadomić sobie istnienie wstyd życiu i zrozumieć czym w istocie on jest.