Jeśli chcecie wziąć udział w warsztatach, prosimy o email na adres kontakt@babypolskie.pl

Szybko odpiszemy 🙂

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 

HERBATA W NAJLEPSZYM WYDANIU

Parzenie naprawdę dobrej herbaty to zupełnie co innego, niż umieszczenie w kubku popularnej papierowej torebki z herbacianym proszkiem. Wiecie może, które rodzaje herbat parzy się tzw. białą wodą? Która herbata jest najmocniejsza  – English Tea, English Afternoon Tea, English Breakfast Tea, Darjeeling Tea, Ceylon Tea, Assam Tea?

Co, w czym i jak parzymy ma jednak znaczenie. Czy koszyczek w zaparzaczu powinien być porcelanowy, czy może to jednak mit wytworzony przez Anglików?

I jeszcze temat rzeka, czyli dodatki do herbaty. Inne niż cytryna. Podobno herbata doskonale smakuje zaparzona z selerem.  Pozostaje jeszcze pigwa, cynamon, goździki, kardamon, kwiat amarantusa i inne dodatki. Czekają na was niebanalne pomysły na rozgrzewające herbaty.

Będziemy też rozpoznawali herbatę po zapachu, bo na końcu imprezy na chętnych czeka konkurs z super nagrodą. A jest czego się uczyć  – czarna porzeczka, jabłko, morela, mango, cytryna i limonka, wanilia, brzoskwinia i passiflora, truskawka.

I jeszcze herbaty zielone. I czarne! I napary z ziołami, np. rumianek i trawa cytrynowa, rooibos i cynamon, dzika róża i wiśnia.

Marka porcelany Karolina zaprezentuje swe ekskluzywne serwisy do herbaty i kawy.  Wszystko ozdobią kwiaty i owoce z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Najlepsza herbata w najlepszej polskiej porcelanie, wśród rzeźb (bo warsztaty odbędą się w galerii na pierwszym piętrze CPK) i jesiennych kwiatów, które przyjadą z rynku hurtowego w Broniszach.

Ahmad Tea London to symbol najlepszych herbat, które powstają dzięki wiedzy i doświadczeniu rodziny, od lat czuwającej nad każdym etapem ich produkcji: od momentu uprawy do chwili dystrybucji. Wysoko wykwalifikowani kiperzy herbaciani tworzą wyszukane i wyrafinowane mieszanki, a szczegółowa kontrola gwarantuje utrzymanie najwyższej jakości w każdej filiżance.
Na przestrzeni lat szerzona przez firmę misja kultywowania ceremonii picia herbaty, zaowocowała rozpoznawalnością marki, a w efekcie obecnością w ponad 70 krajach, na 6 kontynentach. W Polsce herbaty Ahmad Tea London są dostępne od 1997 roku. Przez ten czas wśród koneserów zyskały opinię doskonałych mieszanek, a grono ich miłośników nieustannie rośnie.

Więcej informacji o marce znaleźć można na stronie http://www.ahmadtea.pl

Prowadzenie
Godziny zajęć

12.30-13.30

 

kaligrafował Grzegorz Barasiński

KALIGRAFIA

Nauka kaligrafii dla początkujących i tych już odrobinę zaawansowanych.

Prowadzący nasze zajęcia zgodnie twierdzą, że kaligrafia wcale nie jest uczeniem literek w szkole. To fascynujące zajęcie porywa rzesze dorosłych.  Chyba bardziej dorosłych, niż dzieci, które ostatnimi czasy są prawie “przyspawane” do smartfonów.

“Naszymi uczniami są także ci, którzy odnajdują radość i spokój podczas kaligrafowania. Chętnie trenują cierpliwość i opanowanie z piórem w dłoni. Kaligrafia nie jest też tylko jednym rodzajem liter z elementarza. Nawet dzisiaj, podczas szkolnych lekcji kaligrafii, uczniowie poznają więcej krojów, tj. copperplate, spencerskie, rondo.” – mówi Grzegorz Barasiński

Po co kaligrafia w XXI wieku? 

Uczy cierpliwości, spokoju. W powolnym kreśleniu liter zwykłą stalówką maczaną w atramencie kryje się magia powoli wyłaniających się liter. Kaligrafia kształtuje wyobraźnię i skupia uwagę. Jakże jest różna od wodzenia palcem po ekranie tableta, czy pisania na klawiaturze.

Po warsztatach kaligrafii zostaje w nas nie tylko umiejętność pisania nowymi literami. Zyskujemy znacznie więcej: pisać ręcznie znaczy stymulować mózg w taki sposób, jakbyśmy grali na instrumencie muzycznym. Pisać ręcznie oznacza trenować pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Kaligrafować to po prostu odpoczywać wśród piękna.

 

Przewidujemy kilka typów zajęć

Z panią Barbarą ćwiczymy litery tzw. pisma angielskiego (kursywy). Jest to mocno pochylony styl pisania o bardzo regularnym rytmie i minuskułach. Linia pisma jest elastyczna i bez przerw. Litery ozdabia się wersalikami, przez co są szalenie eleganckie. Pismo idealne do używania we wszelkiego rodzaju zaproszeniach, czy podziękowaniach.

Podczas zajęć poznamy też elementy kaligrafii, np. czym jest linia pisma, jak prowadzić stalówkę, jak rysować wersaliki? Dlaczego, inaczej niż w druku, nie wszystkie litery mają jednakową wysokość? Wbrew pozorom w dobrej kaligrafii czytelność powinna górować nad ozdobnością.

Z Krakowską Szkołą Kaligrafii, Iluminatorstwa & Dziedzin Pokrewnych ćwiczymy uncjałę.
Uncjała jest starym, ale łatwym i czytelnym pismem. Składa się wyłącznie z wielkich liter, które są okrągłe, dlatego spróbujemy stworzyć z nich korale. Tajemnicza łacińska nazwa tekstura (zajęcia o godz. 12.30) oznacza splot. Na warsztatach spróbujemy posplatać litery gotyckie w tekst. Na ostatnich zajęciach pouczymy się Ladies Hand, czyli pisma, które musiała znać każda panienka i panicz z dobrego domu.

 

Prowadzenie

Udostępniamy narzędzia do nauki kaligrafii. Podczas imprezy można oczywiście również zakupić stalówki, pisaki i inne rzeczy niezbędne dla adeptów tej sztuki. Łącznie z zeszytami ćwiczeń kaligraficznych, doskonałymi np. dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest zakup przed zajęciami własnej stalówki z obsadką, aby ćwiczyć rękę już na własnych przyrządach.

Zajęcia odbędą się w oddzielnej sali, w grupach liczących maksimum 20 osób.  Przeznaczone są dla osób od 15 roku życia. Każda z grup przez 1,5 godziny zapoznaje się z kaligrafią. Dalsza nauka zależy już od indywidualnych chęci, ale na miejscu można będzie zapisać się do Szkoły Kaligrafii 🙂

Zgodnie z obietnicą Grzegorza Barasińskiego “W związku z tym, że w tym roku uruchamiamy 7 kursów semestralnych, a termin promocyjnych wczesnych zapisów już minął, 15 września na hasło “baby polskie” dajemy zniżkę 100 zł.”  – chodzi oczywiście o zniżkę na zajęcia w warszawskiej filii Szkoły Kaligrafii

Godziny zajęć

10.30-12.00 – grupa 1 – Jacek Pacholski – Szkoła Kaligrafii – Korale z liter, czyli uncjała

12.30-14.00 – grupa 2 – Aleksandra Ćwikowska – Szkoła Kaligrafii – Szydełkowanie piórem, czyli tekstura

14.30-16.00 – grupa 3 – Barbara Wiktorowska, PAN – Eleganckie pismo angielskie

16.15-17.45 – grupa 4 – Grzegorz Barasiński – Szkoła Kaligrafii – Babskie pismo, czyli Ladies Hand

 

 

 

 

Wyhaftowano nićmi z łódzkiej Fabryki Nici”Ariadna”.  Haft florencki, którego nauczymy się podczas zajęć grupy 2.

HAFT KURPIOWSKI I FLORENCKI

Tak, właśnie haftu! Bo haft ma sens. Nic nie może równać się z podarowaniem własnoręcznie wyhaftowanej serwetki, czy obrazka. To nie tylko ładny wzór, ale i godziny pracy, którą kogoś obdarujemy.  Bywa, że po latach już nie ma między nami tych, którzy wykonali serwetkę, obrazek, czy też  inny haft. Ale pozostaje coś, w co włożyli swe starania, emocje, nadzieje.

Nauczymy się podstawowych wzorów haftu kurpiowskiego. Będzie również ogólnie o hafcie, o tym po czym poznać dobry haft, od czego zacząć naukę, jakie wzory, płótno. Można spróbować swych sił z igłą i mnóstwem kolorowych nici. Wbrew pozorom takie umiejętności przydają się.

Pani Czesława Kaczyńska, mistrzyni która warszawiaków nauczy haftu z Puszczy Zielonej, mówi o sobie „Bardzo się cieszę jak coś nowego wymyślę, jakiś wzór nowy”.  Radość i pasja mają w życiu duże znaczenie. Trzeba tylko poszukać czegoś, co naprawdę się lubi.  Lubicie haft? Niekoniecznie…? A w ogóle próbowaliście?

Prowadzenie

Haft kurpiowski zaprezentują oraz nad uczniami czuwać będą dwie rodowite Kurpsianki, bo właśnie tak Kurpie mówią o sobie.

  • Czesława Kaczyńska – mistrzyni haftu i wycinanek, prezes regionalnego, kurpiowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych
  • Krystyna Świder, która nie tylko haftuje, ale też perfekcyjnie posługuje się szydełkiem

Sztukę haftu zaprezentują specjaliści z łódzkiej Fabryki Nici „Ariadna”.

Będzie można obejrzeć, a może i zakupić serwety, serwetki, bieżniki. No i nici, katalogi, wzory! Przewidujemy stoisko jednej z najlepszych warszawskich pasmanterii.  Takie sklepy przecież mamy w Warszawie, na dodatek one doskonale sobie radzą.

Godziny zajęć

10.00-11.30 – grupa 1

11.45-14.45 – grupa 2 – zajęcia trwają 3 godz. i prowadzi je pasjonatka haftu z Fabryki Nici “Ariadna”. Zajęcia są dłuższe, ale mają trochę inną specyfikę niż grupy prowadzone przez panie z Kurpiów

15.00-16.30 – grupa 3

16.45-18.15 – grupa 4

 

 

Wyprodukowano w Zakładzie Porcelany Stołowej Karolina. Serwis  “Alba”

PIĘKNO NA CO DZIEŃ – KULTURA STOŁU, KWIATY, PORCELANA… I UROK SECESJI

Na te warsztaty zapraszamy do Księgarni Cafe-Klubu „Między Wierszami” przy ul. Grochowskiej 288, czyli ok. 700 metrów od budynku CPK.

Księgarnia nie tylko posiada doskonale dobrane książki, ale też nastrojową salę restauracyjną. Całość mieści się w kamienicy z początku XX wieku. To właśnie tam, na pierwszym piętrze, odbędzie się nasze spotkanie.

Warsztaty to pół godziny opowieści i wiedzy teoretycznej oraz kolejne kilkadziesiąt minut ćwiczeń “z porcelaną” przy stolikach.

Motywem przewodnim będzie kultura stołu, nazwy i przeznaczenie naczyń stołowych. Żardiniera z kabaretem pójdą grać w kokilkę! Czym różni się serwantka od serwatki, do czego służyły bieliźniarka i etażerka. Jak wyglądają koziołki, serwetniki, bulionówki, konfiturówki, patery klosze, owocarki, teryny.

Jak elegancko i bez zadęcia podać śniadanie lub nakryć do podwieczorku? Bądź na poziomie, wyróżnij się z tłumu. Ma być właśnie o pięknie na co dzień.  Bez zadęcia i fanfaronady. Pomoże nam w tym marka porcelany, szczycąca się 150-letnią tradycją – Karolina z Jaworzyny Śląskiej 

Po czym poznać dobrą jakościowo porcelanę? Filiżanki do kawy, herbaty, espresso. W czym podać sajgonki lub zestaw wegańskich potraw.Jak ładnie nakryć do podwieczorku?

Kwiaty i inne dekoracje stołu. Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe! Tajniki elegancji przybliży florystyka z kwiaciarni Biała Kokarda

O kulturze stołu i fascynującym świecie secesji (Belle époque) opowie Muzeum Mazowieckie w Płocku

  1. Co to jest i do czego służyło?

Opowieść o przedmiotach codziennych końca XIX wieku mogłaby trwać bardzo długo. Wszak bogactwo kształtów, form, wyspecjalizowanych funkcji tych przedmiotów zadziwia nas do dzisiaj a dla współczesnych producentów „przedmiotów domowych” stanowi ciągłą inspirację. Czy wiesz, że, ówcześnie, przy uroczystych okazjach na stole mogło leżeć nawet sto rodzajów sztućców? Jak wyglądały: widelec do chleba, łopatka do kawioru czy nóż do masła? Czego można było spodziewać się po naczyniu w kształcie pszczoły? Co znaleźć można było w „szkatułkach” do przechowywania pewnego produktu spożywczego?

Opowieść o przedmiotach codziennych obejmie też domowe sprzęty, zagadkowe meble i zadziwiające akcesoria związane z modą np. przyrządy do formowania palców.

Trochę dla nas tajemniczy, pełen wyjątkowego klimatu dom XIX/XX wieku ukaże nam swoje wnętrze, poprzez mniejsze i większe elementy swojego wyposażenia.

  1. Codzienne – niezwykłe

Druga opowieść o przedmiotach codziennych końca XIX wieku poruszy dwa wątki.

Pierwszym będą fantazyjne kształty zwierzęce, wyjątkowe wzory kwiatowe używane w tych przedmiotach. Czy wiesz, że zwyczajne domowe rzeczy projektowane były przez wybitnych rzeźbiarzy czy architektów? Nawet tak prozaiczne, jak przedmioty do sprzątania. Po spojrzeniu na salon urządzony modnymi sprzętami secesyjnymi, oczywiste staje się dlaczego tę epokę nazywano belle époque.

Drugi wątek dotyczyć będzie zapomnianych form przedmiotów i sprzętów domowych. Będzie okazją do oswojenia się ze znaczeniami takich pojęć jak: koziołki, serwetniki, żardiniera, patera, etażerka, ale też zobaczymy czym była serwantka, bieliźniarka, do czego służyła szafa wyglądem przypominająca konfesjonał, albo jaki rodzaj mebla krył się pod określeniem „niemy kelner”.

  1. Belle époque, czyli piękno udomowione.

Zobaczymy piękne wnętrza XIX/ XX wieku, urządzone zgodnie z zasadą jednolitości stylu. Opowiemy o zwyczajach panujących w jadalni, salonie, buduarze. Czy wiesz skąd wzięło się powiedzenie „siedzieć na szarym końcu”? Albo, ile szuflad powinna mieć bieliźniarka? A dlaczego salonowe meble musiały zawierać lustra? Dlaczego gotowalnia stała w sypialni? Te i inne ciekawostki związane z codziennym życiem i obyczajowością końca XIX wieku będzie można usłyszeć podczas prelekcji.

  1. Na gorąco!

Opowieść o materiałach ceramicznych, szkle, nowatorskich technikach końca XIX wieku. Zarówno przepiękne szkła, jak wymyślne efekty dekoracyjne, które obserwujemy w dawnej ceramice niemożliwe byłyby bez stosowania wysokich temperatur przy ich produkcji. Stąd hasło: sztuka na gorąco. Nie będziemy szczegółowo wnikać w proces technologiczny, ale pokażemy efektowne przedmioty ceramiczne i szklane, które swój wygląd zawdzięczają artystom korzystającym także z najnowszych zdobyczy nauki. Czy wiesz jak odkrycia archeologiczne wpłynęły na nowatorskie wzornictwo przedmiotów ceramicznych tamtych czasów. Albo w jaki sposób rozwój chemii mógł wpłynąć na wygląd ówczesnych szkieł? Jeśli nie, posłuchaj, a otrzymasz odpowiedź.

Prowadzenie

Mistrzami  ceremonii będą:

Godziny zajęć

10.30-12.00 – grupa 1 “Co to jest i do czego służyło”

12.30-14.00 – grupa 2 “Codzienne-niezwykłe”

14.30-16.00 – grupa 3 “Belle époque, czyli piękno udomowione”

16.15-17.45 – grupa 4 “Na gorąco”

 

 

 

Dekoracje doniczek jako pomysł na szybką zmianę wyglądu okna, a przy okazji na rys indywidualności w pokojach, w których spędzamy kilka godzin każdego dnia. 

DONICZKI, KWIATY I NIEBANALNE WNĘTRZA 

Każdy z nas jest inny. Mamy różne charaktery, osobowości, doświadczenia. Z drugiej strony rynek ujednolica wszystko, co jest nam proponowane, czyli meble, ubrania, dodatki, “obowiązujący design” również. Bo tak jest taniej, tak nakazuje tzw. “optymalizacja”. Mądre słowo i zapewne bardzo potrzebne. Ale czy w rezultacie powinniśmy zoptymalizować nasze dusze?

Czy wnętrza w których przebywamy powinny wyglądać tak samo? Kopie magazynów wnętrzarskich? Niekoniecznie. Mamy wybór. Czasem warto chociaż kawałek przejść się własną ścieżką, poza tłumem. Taki mały pomysł na wzmocnienie poczucia własnej wartości. Mieszkajmy we wnętrzach, które lubimy i które pasują do naszych potrzeb, osobowości. Nie bójmy się pozostawać sobą.

Indywidualny sznyt to oczywiście meble, oświetlenie… ale nie wszystko od razu. Proponujemy kilka godzin z Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynkiem Hurtowym w Broniszach i sympatyczną zabawę z dekorowaniem doniczek. Miłe, łatwe, a po wszystkim wyjdziemy z własną doniczką i z kwiatem.

Jak mają wyglądać zajęcia? 

Prosimy o zapisy 🙂 Na zajęciach każdy otrzyma doniczkę z kwiatem.  Dostępne będą takie kwiaty jak: rozwar, dzwonek, kalanchoe. Waszym zadaniem będzie dekoracja doniczki przy użyciu wstążek, koronek, koralików, taśmy dwustronnej, drutów i innych rzeczy. Wsparcia udzieli Aleksandra Parlińska, florystka w Rynku Hurtowego w Broniszach.

Po zajęciach zabieracie do domu doniczki z kwiatami. Co zrobicie, to Wasze i na to przyjdzie patrzeć przez najbliższe tygodnie. 🙂

 

Prowadzenie

Godziny zajęć

11.00-12.00 – grupa 1

14.00-15.00 – grupa 2

 

 

Złoty, jesienny bukiet wyczarowany w “Kwiatowej Przystani”

BUKIETY I KWIATY W DOMU

“W nasze kompozycje wkładamy duszę i dobrą energię”

“Kocham naturę – kwiaty, zieleń, mech a nawet patyki i cały czas uczę się kochać ludzi. Kwiatowa Przystań to nie tylko kwiaciarnia i biznes. To moja misja. Wszyscy ciągle szukamy piękna, uśmiechu i życzliwości. Pragnę aby Kwiatowa… właśnie tego dostarczała. U nas wszystko zaczyna się w sercu, potem jest we wrażliwym i wnikliwym oku, a następnie uzdolnionych rękach. To tajemnica tworzenia przez nas piękna. Pragniemy, aby w postaci kwiatów trafiało ono prosto do Waszych serc.

Tak mówi o sobie Alicja Urban, twórczyni Kwiatowej Przystani  miejsca pełnego kwiatów na warszawskich Kabatach-Moczydle.

Jako BABY POLSKIE namawiamy, aby w Waszych domach częściej gościły kwiaty. Niekoniecznie wyłącznie z okazji imienin, urodzin, kolejnych rocznic ślubu. Otoczenie, w którym na co dzień przebywamy ma kolosalne znaczenie dla psychicznego samopoczucia. Kolory, zapach, ład przestrzeni (nie mylić z pedantycznym porządkiem) zdecydowanie pomagają uporządkować głowę. Z kwiatami naprawdę żyje się przyjemniej.

I to wcale nie muszą być egzotyczne rośliny. Nie zawsze też powinny to być róże. Zostawmy je na wyjątkowe okazje.

Warsztaty nawet zatwardziałym laikom przybliżą tajniki tworzenia bukietów. Zwykłych bukietów do ustawienia w domu. Bez sztucznych dodatków, celofanów i kolorowych papierów.

Po prostu i aż kwiaty!

Nauczymy Państwa w jaki sposób i jakimi kwiatami ozdobić pokój dzienny, co może znaleźć się w sypialni. Po czym rozpoznać świeżość kwiatów?

Nauka o kwiatach i dekoracjach jest oczywiście darmowa. Na stoisku Kwiatowej Przystani można przy okazji zaopatrzyć się w dekoracje, bukiety, kwiaty doniczkowe. Zapraszamy!

Jak mają wyglądać zajęcia? 

Przede wszystkim będą opowieścią o kwiatach. O tych w doniczkach i w bukietach. O tym z czego łatwo zrobić bukiet, a kiedy lepiej zaufać fachowcom. Które gatunki kwiatów pasują na stół w jadalni? Jak i czym ozdobić stoły podczas codziennych obiadu, śniadania, czy kawy z przyjaciółmi? Nie warto? A może jednak warto spróbować? Chwile radości mijają i trzeba cieszyć się nimi póki trwają

Opcja nr 1

  • Na miejscu, u nas w Centrum Promocji Kultury, na niskim parterze, dostępne będą wazony z goździkami, astrami, daliami, trawami, hortensjami. Nauka i pomoc w tworzeniu bukietów za darmo i z dużą dawką pasji 🙂 Jednak sami wiecie… kwiaty zostały kupione i dlatego prosimy o opłatę “za wykorzystany materiał”. Koszt materiału na jeden bukiet to 50 zł. W zamian – nauka o kwiatach i bukiet do domu. Wielkość bukietu – jak dla nas, to ma on średnią wielkość, pani Alicja tworzyła bardzo duże kompozycje, więc patrzy trochę inaczej.
  • Opłata 50 zł za wykorzystany materiał (za kwiaty) na miejscu, na podstawie paragonu wydawanego przez kwiaciarnię “Kwiatowa Przystań”

Opcja nr 2

  • Można przyjść z własnymi kwiatami – jesień pachnie przecież marcinkami, astrami, kolorowymi liśćmi, ostatnimi ziołami, wrotyczem, a nawet zwykłymi ziołami z ogródka, które w otoczeniu kwiatów zaczynają nagle uwalniać swój czar. Pani Alicja pomoże z bezładu “zielska” stworzyć ładny bukiet
  • Udostępniamy stoły, miejsce, poradę prowadzącej i innych gości. Będą ciasta i oczywiście herbata Ahmad Tea.

 

Prowadzenie

Godziny zajęć

12.30-13.30 – grupa 1

15.30-16.30 – grupa 2